Peer konzultantka

Ocitla jsem se v roli mláďátka. A to mláďátka, které je něžně drženo v dlani. Tato dlaň je plná laskavosti, mírumilovnosti, ochrany a podpory. Tato dlaň je tvořena lidmi, které potkávám. Tolik k úvodní fotografii.

Částečně jsem minulý týden absolvovala Základní kurz pro peer konzultanty v péči o duševní zdraví (tři dny z pěti dnů), které zajišťuje a zaštiťuje Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, z.s. v Praze. Abych se přiznala hned na začátku, přišla jsem ke kurzu velkou náhodou a díky jedné dobrosrdečné osobě. Jelikož mi moje terénní sestra a sociální pracovnice z Centra duševního zdraví v Jihlavě dlouhodobě pomáhají najít moje zaměření, padla tam i myšlenka, že bych se mohla stát peer konzultantkou. Tedy peerem, což znamená, že bych pomáhala na cestě k zotavení druhému člověku s probíhajícím duševním onemocněním a jeho rehabilitací v životě. Tudíž veškerá moje kvalifikace pro toto povolání je a bylo moje onemocnění, kterým jsem si prošla a někdy stále procházím. A díky této vzešlé myšlence mi další osoba na mé cestě našla právě výše zmiňovaný kurz, který je pro peer konzultanta takovým úvodem a uvedením do povolání. A který je taky podmínkou pro zahájení peer konzultování. Další kurzy lze absolvovat, ale lépe až s praxí peer konzultanta.

V průběhu kurzu jsme se seznámili s příběhy ostatních – sešlo se nás patnáct potenciálních peerů. Příběh byl zaměřený ne na nemoc, ale na zotavení z nemoci. Chápej, ne jako celkové uzdravení, ale uspokojivý stav, který umožňuje fungovat a pracovat.   

Kdybyste se zajímali o nějakou doporučenou literaturu k tématu zotavení..

http://www.cmhcd.cz/centrum/uvod/

Kdybyste měli zájem o nějaký vzdělávací kurz, podrobnosti naleznete zde..

http://www.cmhcd.cz/vzdelavaci-institut/uvod/

Pokus si máte chuť přečíst nějaké příběhy druhých, varovné příznaky, definice jednotlivých onemocnění…

http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uvod/

A dá-li Bůh, tak se možná stane, že budu jako peerka pracovat v Praze, ale ještě se musí dohodnout podrobnosti, tak uvidím, jestli to klapne. Takže jsem se velkolepě přesunula na Vysočinu, abych si zase našla práci v Praze. Pecka! Fakt! 😀 Držte palce.

Kéž budu mít stále štěstí na lidi. Kéž budu stále nacházet v druhých dobrosrdečnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *