17. března 2020 vznikla tato webová stránka a na ní vlákno s blogem, kde mám k dnešnímu dni 88 článků, tento bude 89tý. Před pár dny jsem si zálohovala web, ale postaru. Tiskla jsem si jeho obsah, ale bez fotek, protože by to bylo jinak nevytisknutelné, jen obsahy textů a popisků obrázků. A nyní jsem dočetla 47mý článek od začátku blogu. A žasnu. Jak jsem byla otevřená, bezelstná, moudrá a chytrá, ano, to si teď myslím, když to čtu. Mám pocity, jak kdyby to psala jiná Alča. A to jí bylo pouhých 30 let tehdy. 😊
První rok webu jsem napsala na blog 59 článků, v roce 2021 jsem napsala 15 článků, poté v roce 2022 osm a v roce 2023 jen šest. Ale vlastně to bylo maximum, co jsem dokázala. A to do každého článku vždy dávám srdce na dlani, kdokoli může přijít a říct cokoliv, ale jsou to mé odžité zkušenosti a za potu krve někdy těžce vydřené názory a postoje.
Přijde mi, že oproti roku 2020 jsem více obroušená, ne tolik vzletná a přecitlivělá. Jo, někdy jo, ale už se s tím nějak dá. 😊 Že jo, vy co mě znáte? 😉
Srpnem 2020 se mi otočil život, kdy z plně invalidního člověka se po srpnovém peer kurzu od Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví (v CRPDZ v Praze jsem také učila již dva kurzy) stal člověk pracující. Začala má cesta peera, člověka, který doprovází druhé na cestě k dosažení zotavení – konkrétně u mě, z duševního onemocnění.
Listopad 2020 až říjen 2021 jsem pracovala na chráněném bydlení v organizaci BONA, o.p.s. v Praze Bohnicích.
V létě 2021 jsem absolvovala Základní krizovou intervenci od Remedium Praha a v roce 2023 jsem od ledna do června docházela do Remedium Praha na kurz Pokračující krizové intervence, který jsem úspěšně absolvovala.
Od listopadu 2021 don teď pracuji 3 dny v týdnu v terénním komunitním týmu sociální rehabilitace ve Fokusu Vysočina, z.ú. (středisko Pelhřimov) jako peer konzultantka (mám kvalifikaci pracovníka v sociálních službách z rekvalifikačního kurzu v září, říjen 2021 od Fokusu Praha).
V pátky v semestru akademického vysokoškolského roku učím budoucí zdravotně-sociální pracovníky jako peer lektorka (Koncept Recovery, destigmatizace, self-management, peer-programy + nějaká volitelná témata – spiritualita, média, kultura a duševní zdraví).
V rámci práce ve Fokusu Vysočina jsem proškolena v metodě CARe (Podpůrný vztahový přístup v psychosociální rehabilitaci), Otevřeném dialogu (Úvod do teorie a praxe otevřeného dialogu, Úvod do reflektování při práci s klienty, pravidelné konzultace od Narativu), chatové krizové intervenci a prošla jsem webinářem Sebepoškozování dětí a mladistvých a kurzem Práce s klientem s poruchou osobnosti.
Facilituji skupiny Slyšení hlasů pod naší organizací v Psychiatrické nemocnici v Jihlavě, kde jsem byla na některých odděleních v roce 2022 na stáži v rámci projektu „multidisciplinarity“. (Od října 2023 skupiny Slyšení hlasů probíhají i v Recovery klubu Pelhřimově).
V lednu 2023 jsem dokončila pětiletou komunitně-skupinovou sebezkušenostní část v psychodynamickém psychoterapeutickém výcviku od PVŠPS (Pražská vysoká škola psychosociálních studií pod vedením Kateřiny a Radovana Hrubých). Dodělávám obecnou (Pražská psychoterapeutická fakulta) a speciální teorii (Základy psychoanalytické teorie, Teorie komunitně skupinové psychoterapie). Dále mi chybí cca 40h (z 100h) individuální sebezkušenosti v psychoterapii s terapeutkou, která je vybrána ze seznamu psychoterapeutů vhodných pro naši výcvikovou individuální psychoterapeutickou sebezkušenost. Samozřejmě k tomu pak patří dále i praxe pod supervizí. Zkráceně řečeno – snažím se o úplné psychoterapeutické vzdělání. Co třeba v roce 2027-2028 toho dosáhnout? Mé budoucí já? Hm?!
Proč to tady vypisuji? Protože můj první příspěvek na blogu v březnu 2020 byl můj životopis a když jsem ho nyní četla, tak nemohu uvěřit, kolik jsem toho od té doby prožila. Možná proto nestíhám kumulovat myšlenky a psát na web a blog, ale žiji. Ale nevzdělávám se moc? 😊
Letos v říjnu jsem byla pozvaná i na půdu Nemocnice Jihlava, kde jsem měla možnost říct svůj příběh pro lidi, kteří měli zájem a přišli. No, byli tři. Tak stejně den předtím byl mezinárodní den duševního zdraví a přednášela jsem na vysoké škole v Jihlavě a přišli dva lidé, kteří měli zkušenost s duševní nemocí z rodiny a přišli si poslechnout příběh někoho jiného, jestli z toho něco pochopí a budou moci použít pro svůj život – to vyplynulo ze závěrečné diskuze.
Od začátku září do konce listopadu 2023 jsem dělala kurz tvorby webů od Magdy Bouškové. Bylo to obohacující. https://webykvalitne.cz/
Také jsem na podzim, myslím v listopadu 2023 dělala anglické video pro zážitkový workshop „Recovery is up to you“ v rámci projektu NEAR č. 01C0271 – Interreg Europe pro Asociaci poskytovatelů sociálních služeb České republiky, z.s.
Video v angličtině
V češtině to samé video
A teď by to chtělo nějakou pointu, že?