3 odpovědi na “Proč se snažit = o destigmatizaci a selfstigmatu!”

  1. Niekedy najťažšia vec nie je depresia, alebo iné ochorenie, ale spomienka na naše staré ja.
    Každý deň stojíme pred voľbou – chceme žiť v medziach ktoré sme si sami určili, alebo sa ich pokúsime prekonať? Kľúč k slobode od stigmy vlastní každý z nás. Učme sa preto z novej životnej situácie – výzvy. Tak ako to robí aj Alenka.
    Štefan K.

  2. Mať duševné ochorenie je také náročné a vyčerpavajúce, že by sme mali byť všetci hrdí na to, že s ňou dokážeme žiť. Sme oveľa silnejší, ako si myslíme. A preto viem, že už nie je dôvod na sebastigmatizáciu.

  3. Ahoj.
    Nesporná pravda, alespoň pro mě, co se destigmatizace týče, tkví v odstranění selfstigmatu. Neboť tak jako tak bychom vždy vystupovali jako ti druhořadí a tím nejsme. Naše životy jsou poznamenány duševním onemocněním a limituje nás nejen ono, nýbrž i postavení společnosti, zdá se, že většinové. Z mého úhlu pohledu nezbytně musím zachovávat mravnost. Lidé se totiž zříkají společnosti duševně nemocných i skrze toto. Jsou to pro ně schránky na černé duše. Tedy i s tímto jsem se setkal. Měl-li bych vyjít s pravdou ven, osobně jsem to na sobě nepostřehl, ikdyž tuto, pro mě zatím teorii, nezavrhuji. Kdybych se snažil něco vymyslet na tomto místě, asi bych začal již otřepanou frází:“Chce to láskyplné prostředí!!!“ Píši tři vykřičníky, protože mi to přijde jako nutnost. A kde jinde hledat své bližní, než v rodině. Jenže mnohdy se musí omezit jak ego, tak superego (povýšenost a poníženost). K tomuti snad postačí pěstovat sebevědomí. Také si říct, že JÁ NEJSEM NEMOC. Pokud to konečně někdo z okolí rozliší se mnou, cesta dál se tím rozvolní. Ono sebevědomí sebou nese bytí v přítomném okamžiku. Plácat se v minulosti, hledat kauzální příčiny svých problémů, hlídat si křivdu anebo i pomstu, to nevede, dle mě i jiných, k cíli. A to co potřebuje duševně nemocný téměř nejvíce? Zbavit se samoty a samotářství. Nicméně mnohdy záleží i na emocionálních reakcích. Hlídat si emoce tak, aby nebyly přemrštěné, nemístné, neadekvátní. Tedy z mého pohledu musíme my, duševně nemocní, enormní kus práce. Nic jiného nám nezbývá!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *